Jak znaleźć dobrego fachowca- poszukiwanie godnego zaufania architekta wnętrz

 

Dobry architekt wnętrz musi oczywiście posiadać zmysł koncepcyjny. Jakie powinien posiadać kwalifikacje i umiejętności aby dobrze wywiązywać się ze swojej roli? Przede wszystkim musi umieć negocjować i rozmawiać ze swoimi klientami. Przyda się też umiejętność słuchania czy dar przekonywania.

Wiele osób uważa, że architekt wnętrz to praca lekka, łatwa i przyjemna. Panuje powszechne przekonanie, że ustawia on tylko meble, wybiera kolor farby i inkasuje za to spore wynagrodzenie. Nie jest to oczywiście prawda. Zadania stojące przed projektantami i architektami wnętrz są bowiem bardzo odpowiedzialne. Poza tym najczęściej towarzyszy im nieustanna presja czasu.

Czym różni się architekt od architekta wnętrz?

Architekt zajmujący się projektowaniem domów musi skończyć odpowiednie studia, dobyć praktykę oraz zdać egzamin w celu uzyskania niezbędnych uprawień. W przypadku architekta wnętrz takich wymagań już nie ma. Niepotrzebne jest żadne wykształcenie kierunkowe, wystarczy dobra szkoła lub kurs grafiki komputerowej czy rysunku.

Architekci różnią się stylem. Niektórzy specjalizują się w klasyce i prostocie, a inni preferują styl nowoczesny. Żadnej projekt nie powstaje z dnia na dzień. Trwa to zwykle wiele tygodni, a nawet miesięcy. Na początku tworzy się projekt koncepcyjny, funkcjonalny, a dopiero później wizualizacje, na których się potem bazuje. Sporo czasu zajmują też rozmowy z klientem. Końcowy projekt ma być bowiem kompromisem między upodobaniami klienta i koncepcją architekta.

Co powinien umieć architekt wnętrz? 

Architekt wnętrz niewątpliwie ma  w sobie coś z artysty, ale i matematyka. Powinien bowiem potrafić myśleć w sposób analityczny oraz przestrzenny. Z drugiej strony jego obowiązek jest tworzenie czegoś z niczego, od zera. W wyobraźni musi on rozplanować rozłożenie klasycznych i niestandardowych elementów. Im dalej, tym więcej pojawia się oczywiście szczegółów, które trzeba ze sobą dopasować i połączyć.

W przypadku architekta wnętrz jak najbardziej wskazana jest więc umiejętność malowania czy rysowania, a także znajomość podstaw elektryki, hydrauliki i budowlanki. Powinien on potrafić dobra kolory, materiały, tapicerkę oraz umiejscowienie okien, drzwi i włączników różnego rodzaju. Dobrze jest jeśli grafika komputerowa także nie jest mu obca. Fachowiec w tej dziedzinie musi także potrafić rozmawiać i negocjować z klientami. Przydaje się dar przekonywania i umiejętność słuchania drugiej osoby. Niekiedy musi również zarządzać brygadą remontową i zająć się zakupami. Niekiedy nawet świeżo upieczony architekt wnętrz wypływa od razu na szeroką wodę otwierając własne  biuro architektury wnętrz. Jednak osoby, które nie czują się jeszcze na tyle pewnie aby otwierać własny biznes, mogą najpierw zatrudnić się w dekoratorni czy salonie meblowym. Na stanowisku sprzedawcy i projektanta można bowiem zdobyć niezbędne w tej pracy doświadczenie.

Wynagrodzenie architekta wnętrz

Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tym zawodem np. pracujące u kogoś zarabiają średnio około 2000 złotych netto. Fachowcy w swojej dziedzinie, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą mogą zarabiać nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie i to tylko bazując na samych poleceniach. W przypadku dobrego architekta wnętrz najlepiej działa bowiem reklama w formie poczty pantoflowej.

Osoby planujące remont domu czy mieszkania zastanawiają się zwykle na co mogą sobie w ramach zgromadzonych funduszy pozwolić. Nie tylko je jednak należy wziąć pod uwagę. Duże znaczenie ma bowiem także dobry pomysł, a jego poszukiwanie wcale nie jest łatwe. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Specjalista jest na tyle kreatywny i doświadczony, że nie powinien mieć problemów z wcieleniem w życie nawet najbardziej nietypowych pomysłów. Niestety nie jest wcale tak łatwo znaleźć prawdziwego eksperta w tej dziedzinie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystać z usług architekta wnętrz z polecenia kogoś znajomego. Dzięki temu można bowiem mieć pewność, że remont zostanie przeprowadzony zgodnie z oczekiwaniami i bez większych problemów. Zawsze warto też zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami architekta wnętrz np. odwiedzając jego stronę internetową.

Dzięki temu można zapoznać się z przygotowanymi przez niego wizualizacjami i ocenić czy dany styl oraz sposób aranżowania jest godny uwagi czy też nie. Dobrze jest także zapoznać się z samym architektem oraz zapytać o jego kompetencje. Wprawdzie dyplom ukończenia studiów wyższych nie jest konieczny, ale architekt, który ukończył np. studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz czy architektury ogólnej zawsze jest warty uwagi.

Jakie cechy powinien mieć dobry architekt wnętrz?

Oczywiście duże znaczenie ma to jakie doświadczenie ma architekt - od kiedy działa w zawodzie i jakie są jego największe osiągnięcia. Warto przy tym pamiętać, że architektura nie jest tożsama z dekoratorstwem. Po przeanalizowaniu ścieżki kariery architekta wnętrz można zainteresować się jego podejściem do klientów. Przede wszystkim dobry architekt powinien skupiać się na potrzebach swoich klientów oraz brać uwagę ilość środków jakie mogą oni przeznaczyć na dany cel. Dlatego też jeśli architekt wnętrz interesuje się tym jak żyją członkowie danej rodziny, czym się interesują, gdzie pracują czy spędzają czas wolny, to niewątpliwie dobry znak. Wprawdzie własny zamysł architekta także ma ogromne znaczenie, ale niekiedy jego zrealizowanie w danych warunkach jest po prostu niemożliwe do wykonania. Wówczas przestaje to być takim atutem. Niektórzy mówią, że dobry architekt wnętrz powinien mieć w sobie coś z psychologa i chyba trudno się z tym choć częściowo nie zgodzić. Pewne podobieństwa są widoczne.