Urządzamy praktyczną i pojemną garderobę!

Chcąc zaprojektować funkcjonalną garderobę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawa to oczywiście nasze możliwości – trzeba realnie ocenić, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na takie funkcje. Nie bez znacznia jest również to, jakie potrzeby mają wszystkie osoby, które będą korzystały z takiej garderoby. Warto podejść do tego we właściwy sposób, bowiem przy umiejętnym zaaranżowaniu takiego miejsca można zapewnić sobie sporo przestrzeni na przechowywanie ubrań.

Oczywiście, marzeniem każdego z nas jest posiadanie osobnego, niewielkiego pomieszczenia które można przeznaczyć na garderobę. Wydaje się, że stworzenie czegoś takiego jest bardzo trudne i kosztowne – w rzeczywistości można sobie na to pozwolić nawet wtedy, kiedy takie pomieszczenie nie znajduje się w projekcie naszej nieruchomości. Zastosowanie ścianek działowych i wydzielenie takiego małego pomieszczenia nie stanowi wbrew pozorom wielkiej straty wolnej powierzchni. Przeciwnie, możemy na tym sporo zyskać, bowiem znika wówczas konieczność wstawiania do pomieszczenia wielkich szaf i komód, co ułatwia lepsze zaaranżowanie całego pomieszczenia. Ilość przestrzeni wydzielonej na garderobę zależy oczywiście od naszych możliwości, ale przyjmuje się, że powinno to być minimum 3 m2. Jeśli sypialnia ma kształt kwadratu, lepiej sprawdzą się działki ułożone w literę "U". W przypadku prostokątnych pomieszczeń bardziej praktyczne będzie ułożenie "L".

Ważną rzeczą jest odpowiednie zaplanowanie wnętrza garderoby. Często popełnianym błędem jest skupianie się wyłącznie na szafach i półkach jakie zamierza się tam wstawić i zapominanie o pozostawieniu odpowiednio wolnej przestrzeni na zapewnienie sobie swobody ruchów.

Urządzenie takiej garderoby nie zawsze jest możliwe – w takim wypadku można zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli dużą szafę. Mebel taki musi mieć dość dużą pojemność, przez co łatwo o uzyskanie niechcianego efektu zdominowania nim całego pomieszczenia. Warto decydować się na szafy w lekkich kolorach i z przeszklonymi drzwiami, które zmniejszą takie wrażenie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wnęki czy niewielkiej, wolnej części pomieszczenia na zabudowanie szafy.

Urządzając garderobę należy z góry ustalić, do czego będziemy ją wykorzystywać. Rodzaje mebli, jakie się w niej znajdą powinny być uzależnione od rodzaju ubrań, które będą w niej przechowywane. Podstawa to niewielkie drążki na powieszenie kurtek czy płaszczy, półki oraz szafa, najlepiej z dużą ilością szuflad. Nie można zapominać też o dodatkowym wyposażeniu, umożliwiającym wygodne korzystanie z garderoby. Szczególną uwagę należy poświęcić odpowiedniemu oświetleniu. Samo oświetlenie ogólne nie wystarczy – dobrze sprawdzają się tu dodatkowe, punktowe lampki pozwalające na oświetlanie wybranych obszarów. Świetnym wyjściem jest tu oświetlenie LED, zarówno ze względu na niskie koszty jak i uniwersalność. Takie oświetlenie może być stosowane nie tylko w formie standardowym lampek, ale także taśm. Niewielkie diody można umieścić przy każdym wieszaku czy półce w szafie.