5 pomysłów na cegłę klinkierową

cegła klinkierowa

Cegły klinkierowe wykorzystywane były kiedyś do elewacji domów i murowanych ogrodzeń. Dziś, dzięki swojej urodzie i możliwościom aranżacyjnym stały się doskonałym materiałem wykorzystywanym do dekoracji wnętrz – ścian, schodów, meblościanek czy blatów kuchennych. Zarówno sam surowiec, z którego wykonywane są klinkiery, jak również proces jego wypalania są całkowicie ekologiczne. Produkt w postaci cegły jest niezwykle wytrzymały i nienasiąkliwy, a także ognioodporny, dzięki wypalaniu w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu otrzymywany jest materiał, który doskonale sprawdzi się do stworzenia obudowy wanny, ścianki działowej, ale także paleniska kominka czy grilla ogrodowego.

Wnętrza, w których wykorzystana została cegła klinkierowa nabiera industrialnego bądź rustykalnego charakteru. Wszystko zależy bowiem od pomysłu i aranżacji danego wnętrza. Wykorzystanie jej w trakcie urządzania mieszkania nada niepowtarzalnego wystroju i charakteru. W dzisiejszych czasach zdobi ona sypialnie, salony a nawet pokoje dziecięce.

Chcąc dopasować cegły lub płytki klinkierowe do wystroju wnętrza możemy wybierać z całej gamy kolorów i powierzchni. Nowoczesne wnętrza można wzbogacić cegłą w szarym, czarnym lub białym kolorze. W industrialnych powierzchniach świetnie sprawdzi się klasyczna cegła gładka, cieniowana albo ryflowana. Wybierając klinkier o glazurowanej powierzchni nadamy zaś pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Styl wiejski podkreślimy za pomocą starych, ceglanych klinkierów. Rustykalny klimat uzyskamy włączając do wnętrza drewniane dodatki. Idealnym pomysłem do małych metraży jest wybór okładziny klinkierowej, dzięki której zaoszczędzimy miejsce.

Wykorzystując cegły lub okładzinę klinkierową w pokoju dziecka możemy stworzyć z niego murowaną komnatę prosto z zamku, bądź smoczą wieżę, w której dziecko będzie mogło walczyć ze strasznym potworem. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie klinkierów o różnych kolorach, które pozwolą na wydzielenie w pokoju starszego dziecka stref nauki, snu czy zabawy. Jedynie wyobraźnia jest ograniczeniem w tej kwestii.

cegła ceramiczna w domu

Doskonałą alternatywą dla płytek ceramicznych używanych w łazienkach jest opisywany klinkier. To materiał, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, odpornością na zalania i podtopienia. Nie zniszczy go gorąca temperatura ani wilgoć. Dodatkowo stanie się on doskonałym i wyróżniającym elementem łazienki, która stanie się nietuzinkowa.

Kuchenne powierzchnie można również uświetnić za pomocą klinkieru. Blat kuchenny wykonany z niego będzie mocny, wytrzymały i ekologiczny. Dodatkowym atutem będzie jego efektowny i elegancki wygląd. Wymurowując dolną zabudowę kuchenną opisywanym materiałem stworzymy oryginalną i modną przestrzeń. Fantastycznym uzupełnieniem kuchni może stać się murowana wyspa będąca sercem kuchni. Przestrzenie między szafkami uzupełniane są obecnie najczęściej płytkami, szkłem, kamieniem a także cegłą. Można również wypełnić te przestrzenie okładziną klinkierową. Dzięki szerokiemu wachlarzowi rodzajów klinkierów możemy dopasować go według własnych potrzeb i gustów.

Od dawna znanym materiałem do budowy kominków i palenisk ogrodowych jest właśnie cegła klinkierowa. Głównym tego powodem jest jej doskonała wytrzymałość na temperaturę. Ceglany kominek doda rustykalnego charakteru salonowi. Dzięki łatwości w utrzymaniu czystości może być używany do obudowy boków paleniska bądź półki. Świetnie sprawdzi się również jako materiał, z którego wykonane będą części kominka.  

Jak widać element, który w przeszłości służył do tworzenia zewnętrznych powierzchni stał się dziś materiałem, który świetnie sprawdza się również wewnątrz domu. Mamy ogromny wybór jego rodzajów i kolorów, by stworzyć miejsce, w którym wszyscy będą czuli się komfortowo i wygodnie. Samo pomieszczenie zyska dodatkowo na użyteczności i wyglądzie. Warto rozważyć ewentualność wyboru klinkieru również dla swojego wnętrza.