Jak urządzić przytulną sypialnię?

Chyba każdy z nas chciałby, aby jego sypialnia była miejscem, w którym panuje przytulny klimat sprzyjający regeneracji sił i odpoczynkowi. Okazuje się jednak, że urządzenie przytulnej sypialni nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy choć raz spróbować samodzielnie urządzić jakiekolwiek wnętrze, aby przekonać się, że na efekt końcowy składa się cała masa czynników, które muszą ze sobą idealnie współgrać. Nie wystarczy jedynie dobór odpowiednich mebli i koloru ścian. O końcowym rezultacie i nastroju pomieszczenia decydują także dodatki, ozdoby i odpowiednie oświetlenie. Prawidłowa aranżacja sypialni ma o tyle duże znaczenie, że to właśnie w niej odpoczywamy i zbieramy siły na kolejny dzień. Dlatego właśnie warto zadbać o to, aby jej wnętrze było przytulne i zachęcało do snu i regeneracji.

Kolory w sypialni — od czego zacząć?

Kolorystyka pomieszczenia to jedna z najważniejszych spraw, jeśli chodzi o urządzanie wnętrza. Nie każdy zdaje sobie jednak z tego sprawę. Kwestia barw to nie tylko kwestia estetyczna, czyli tego, co się komu podoba. Kolory wpływają także na nasze samopoczucie, dlatego tak ważne, aby dobrać je prawidłowo. W sypialni stawiamy na relaks i spokój, dlatego sprawdzą się w niej na przykład błękity. Odcienie niebieskiego koją zmysły oraz poprawiają nastrój. Egzamin w sypialni zdadzą też popularne szarości i beże, zaś przy małym metrażu warto rozważyć użycie bieli. Optycznie powiększa ona bowiem i rozjaśnia pomieszczenie, nadaje mu także świeżości i lekkości. Nie należy zapominać o tym, że kolor ścian musi współgrać z resztą wyposażenia. Jedynie wtedy jesteśmy w stanie uzyskać zadowalający, spójny efekt.

Przytulna sypialnia — jak to zrobić?

Nie wszyscy początkujący dekoratorzy wnętrz zdają sobie z tego sprawę, ale klimat pomieszczenia w niezwykle dużej mierze zależy od odpowiedniego oświetlenia. To światło decyduje o tym, czy wnętrze jest przytulne, czy nie. Dlatego chcąc urządzić przytulną sypialnię, szczególną uwagę musimy poświęcić lampom. Warto postawić na małe lampki nocne lub większe, stojące. Ich delikatne światło stworzy ciepłą, przytulną atmosferę. Dodatkowo takie lampy świetnie się prezentują i dodają wnętrzu szyku.

Dodatki do sypialni — jak wybierać?

Pomóc w stworzeniu przytulnego klimatu w sypialni niezwykle mogą też dodatki i detale. Nawet najmniejsze z nich potrafią cudownie odmienić wnętrze, nadać mu stylu, niepowtarzalnego klimatu, zachęcić do przebywania w nim. Dlatego nie można lekceważyć także i tej kwestii. Wyposażenie sypialni, poza niezbędnymi meblami i akcesoriami oczywiście, w ozdoby i dodatki, doda jej ciepła, nada charakteru i stylu. Unikniemy też dzięki temu efektu „mieszkania z katalogu” które wygląda, jakby nikt w nim nie mieszkał. Sprawdzi się roślina w ładnej i spójnej z resztą wnętrza donicy, obraz czy dekoracyjny zegar na ścianie, a także wszelkiego rodzaju tekstylia: dywany, zasłony, poduszki, koce, narzuty i pledy. Wszystkie dodatki, jakie umieszczamy w sypialni, powinny zachęcać do przebywania w niej, zapewniając nam komfortowy relaks i odpoczynek. Od tego, jak dobrze odpoczywamy i śpimy, zależy przecież nasze samopoczucie podczas całego kolejnego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby sypialnię urządzić tak, aby była przytulna i klimatyczna i pomagała nam się regenerować.