Wskazówki aranżacyjne dla początkujących

aranżacja wnętrz

Od zarania dziejów ludziom zależy na tym, by miejsce ich zamieszkania było bezpieczne, wytrzymałe i estetyczne. W końcu, to ono ma chronić przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi, będąc dla każdego oazą spokoju i najważniejszym punktem świata. Jego wartość dodatkowo podnosił zawsze fakt, że to w domu dzieją się sprawy istotne dla całego ludzkiego życia i to w nim wspólnie przebywają najbliższe sobie osoby. To właśnie dlatego wybór i aranżacja domu mają dla ludzi tak duże znaczenie. Nawet obecnie, gdy każdy za czymś goni, większość ludzi wciąż stara się wybierać takie mieszkania i ich aranżacje, by czuć się w nich dobrze i bezpiecznie. Dom i jego wystrój mają też odpowiednio świadczyć o domownikach, podkreślając ich gust. By uzyskać to wszystko, warto zastosować się do paru cennych wskazówek lub skorzystać z usług profesjonalisty. 

Sporządź projekt, który pozwoli zaplanować wystrój wnętrza

Aby uzyskać idealny efekt aranżacyjny, zawsze najpierw trzeba stworzyć precyzyjny projekt, w którym uwzględnione zostaną takie elementy, jak podział mieszkania na część wspólną i prywatną, przeznaczoną dla konkretnych domowników, a także role przypisane poszczególnym pomieszczeniom i wymagania względem nich. Wydzielenie osobnej przestrzeni dla każdego z mieszkańców jest istotne dla lepszego samopoczucia, a ustalenie funkcji każdego lokum ułatwi jego urządzanie. Należy przy tym pamiętać, że część wspólna powinna mieć charakter reprezentacyjny.

Wystrój części wejściowej

Odpowiednie urządzenie strefy wejściowej ma duże znaczenie, ponieważ to w niej wita się gości. Powinna być więc szczególnie zadbana, możliwie przestronna i dobrze oświetlona. Im mniej znajdzie się w niej mebli, tym lepiej, bo łatwo będzie utrzymać porządek, unikając wrażenia „przeładowania”. Sprawdzą się w niej proste meble, jak szafka na buty, wieszaki na okrycia wierzchnie lub szafa mieszcząca wszystkie te elementy garderoby. By część wejściowa wydawała się przestronniejsza, warto umieścić w niej lustra, najlepiej naprzeciw siebie. Sprawdzą się też dwie lampy dające „miękkie” światło. Decydując się na posadzkę inną niż w reszcie domu, podkreśli się natomiast odmienny charakter tej części.

Unikanie nadmiernej liczby sprzętów

Przestronność mieszkań jest istotna nie tylko ze względu na wygodę, ale też na fakt, że większe przestrzenie kojarzą się z dobrobytem. Niestety, nie każdy może mieszkać w starych kamienicach z wysokimi sufitami, dlatego należy starać się stworzyć przynajmniej iluzję większej przestrzeni. W tym celu najlepiej jest pozbyć się zbędnych elementów wyposażenia lub zamienić je na mniejsze. Czasem wystarczy w miejsce wielkiej szafy wstawić dwie mniejsze.

Zadbaj o światło słoneczne

Nie da się ukryć, że każde okno powiększa optycznie pomieszczenie, a jasne lokum zawsze będzie wydawało się przestronniejsze. Duże okna zapewniają jasność, lepiej wpływają na samopoczucie mieszkańców i dają złudzenie większej przestrzeni. Bez względu na rozmiar okna, ważne jest dbanie o czystość szyb i unikanie grubych, ciężkich zasłon i rolet. Lepsze będą cienkie zasłonki, częściowo przepuszczające światło słoneczne.

Wielkie znaczenie kolorów

Barwy ścian i mebli mają ogromne znaczenie dla komfortu domowników, jak i ogólnego wrażenia estetycznego w mieszkaniu. Nie ma jednej recepty na ich dobór. Należy brać pod uwagę funkcję danego lokum, własny gust i zdać się na wyczucie.

W bieli tkwi siła

Uniwersalność bieli sprawia, że jest ona kolorem bezpiecznym niemal w każdym przypadku. Jest łatwa w łączeniu z innymi kolorami i współgra z wszelkimi materiałami. Trzeba jednak pamiętać o utrzymywaniu jej w czystości. Tylko wtedy białe wnętrza będą schludne i przytulne. Aby jednak nadmiar bieli nie dał wrażenia przesadnej sterylności, warto sięgać po różne jej odcienie i umiejętnie przełamywać ją wyrazistymi dodatkami. Poleca się do tego np. meble w stylu shabby chic, czyli te utrzymane w staromodnej stylizacji. Natomiast gładkie powierzchnie dodatkowo powiększą optycznie wnętrza i dodadzą im nowoczesności.

Szaleństwo barw

Nie należy obawiać się sięgania po kolorowe farby. Głównym ograniczeniem podczas malowania ścian powinien być indywidualny gust. Na ciepłe odcienie dobrze jest decydować się w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. Dodadzą im przytulności, aczkolwiek optycznie je zmniejszą. Chcąc wizualnie powiększyć lokum, najlepiej jest pomalować jego ściany na jasno, wybierając zimne odcienie. Chłodne barwy będą też odpowiednie dla tych, którzy chcą wprowadzić do mieszkania tajemniczy, stylowy klimat. Wtedy sprawdzi się odcień butelkowej zieleni albo burgundu.

Tło również ma znaczenie

Podczas urządzenia wnętrz, często pomijany jest tak istotny element, jak tło. Większość osób skupia się na pierwszym planie, a to właśnie tło uwydatnia piękno głównych elementów aranżacji. Z tego powodu należy skupić znaczną część uwagi na ścianach i podłogach, przy czym podłogi praktycznie zawsze najlepsze wrażenie dają wtedy, gdy są monochromatyczne. Podłogi w jednolitym kolorze są najprostszym i uniwersalnym wyborem, pasującym do wnętrz utrzymanych w każdej stylistyce. Żeby zastosować bardziej fantazyjne rozwiązania, jak choćby gres, marmur czy drewniany parkiet, trzeba mieć pewność, że dobrze współgra to z resztą mieszkania.

Nie zapominaj o detalach

Nie da się wyróżnić wszystkich atrakcyjnych punktów mieszkania, dlatego tak ważne jest, by umiejętnie podkreślać jego konkretne detale. Dobrym sposobem akcentowania jest wykorzystanie różnych, kontrastowych kolorów. Malując ściany na biało, na jednej można pokusić się o jakąś wyrazistą barwę. Przełamie to monotonię, a do tego uwypukli pomieszczenie. Poza zabawą kolorami, do dyspozycji są sprzęty i dodatki, które mogą odmienić charakter wnętrza. Czasem sprawdzi się tapeta położona tylko na jednej ze ścian, innym razem aranżację odmienią właściwie dobrane, gustowne meble albo specyficzne dodatki utrzymane w jednym stylu.

Nie zapomnij o rytmie

Rytm również ma znaczenie podczas urządzania mieszkania. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiedni dobór dodatków. Powinny one wyróżniać się podobną stylistyką tak, by tworzyły wrażenie harmonii. W ten sposób uniknie się poczucia bałaganu i ujednolici się przestrzeń. Daje do świetny efekt ogólnej estetyki i schludności.

Powielaj

Zachowanie ładu stylistycznego i stworzenie iluzji idealnego porządku oznacza, że w poszczególnych pomieszczeniach warto kierować się jednakowymi schematami. Powtarzanie pewnych wzorów sprawi, że we wnętrzu zapanuje harmonia. Taki rezultat można uzyskać np. poprzez zawieszenie jednakowych ramek na zdjęcia, powtarzanie kształtów dekoracji czy konkretnych dodatków. Wprowadzi to do pomieszczeń spokój i sprawi, że będą wyglądały na zorganizowane i w pełni kontrolowane przez domowników. Trzeba jednak zachować umiar, by efekt nie był zbyt nudny!

Wymieniaj elementy

Choć powtarzanie pewnych elementów jest jednym z łatwiejszych sposobów na uzyskanie ładu, to jednak nie należy unikać wymieniania! Nawet jednakowe elementy aranżacyjne można ustawić lub powiesić na różnych wysokościach, by nieco zburzyć nadmierny ład. W ten sposób doda się pomieszczeniu więcej życia, jednocześnie nie psując wrażenia porządku.

Stopniuj

Stopniowanie może być kluczem do sukcesu aranżacyjnego, a przydatne jest głównie w przypadku powtarzania. Kiedy konkretny wzór lub dodatek występuje kilkukrotnie, warto zmieniać jego wielkość. Dzięki temu wnętrze będzie urozmaicone i oryginalne, ale zachowa swój ład. Należy pamiętać, że stopniować można nie tylko rozmiar, ale i barwę!

Kontrastuj

Tworzenie kontrastów to jedna z najłatwiejszych metod urozmaicenia aranżacji. Nie potrzeba do niej nakładów finansowych ani żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy łączyć ze sobą skrajnie różne barwy i formy. Coś kwadratowego może ciekawie połączyć się z czymś okrągłym, a zieleń może zaskakująco dobrze współgrać z czerwienią. To najprostszy trik na ożywienie wnętrza!

Istota proporcji

Proporcje we wnętrzach są niezwykle ważne, bo mają ogromny wpływ na ostateczny efekt wizualny. To dlatego na małych powierzchniach powinny znajdować się meble o mniejszych wymiarach, a duże szafy będą pasowały do przestronnych pomieszczeń. Niewielkie elementy wyposażenia zagubią się w lokum o dużym metrażu, a nadmiar mebli będzie fatalnie wyglądał w malutkim pokoju.

Wartość równowagi

Mało kto lubi styl barokowy, dlatego należy pamiętać o równowadze, która pozwoli uniknąć wrażenia przeładowania pomieszczeń. Zbyt wiele mebli, sprzętów, dodatków i barw da wrażenie chaosu, natomiast ograniczenie elementów wystroju wprowadzi ład i harmonię, od których zależeć będzie nie tylko estetyka wnętrz, ale też samopoczucie domowników.

Określ punkt centralny

Każde pomieszczenie musi mieć jasno określony punkt centralny. To od niego zależeć będzie cała reszta aranżacji. W salonie może to być kominek, który przykuwa uwagę i daje ciepło. W innych pomieszczeniach mogą to być rzucające się w oczy meble i dodatki, jak choćby duży stół w jadalni, pięknie oprawiony obraz na ścianie, rozłożysty żyrandol.

Wykorzystuj rozmaite układy

Układ w aranżacji powinien być dostosowany do gustu domowników. Lubiąc poczucie harmonii, należy wybrać układ symetryczny, który skupia rzeczy o podobnej wielkości i pozwala tworzyć pary podobnych przedmiotów, ale znajdujące się po przeciwnych stronach. Układy asymetryczne są za to dobre dla tych, którzy chcą świeżości, ożywienia, odejścia od norm.

Zachowaj harmonię

W mieszkaniu nie powinno być chaosu, ponieważ negatywnie wpływa na samopoczucie i obniża walory wizualne aranżacji. Kolory, kształty, wielkość mebli i sprzętów – wszystko to powinno być do siebie dopasowane.

Bądź wierny jednemu stylowi

Oczywiście, styl, jaki zostanie wybrany, zależy od gustu domowników. Grunt, by całość była spójna i oscylowała wokół jednego nurtu. Industrializm będzie bazował na ciemniejszych barwach, beżach i brązach, zachowawczości dekoracyjnej. Styl kolonialny podkreślą elementy umeblowania wykonane z ciemnego drewna i wzornictwo rodem z XIXw. Minimalizm będzie uniwersalny i sprawdzi się w większości mieszkań, jako styl jasny, prosty i wyróżniający się niewielką ilością mocnych akcentów.

Komfort i funkcjonalność

Wygoda i funkcjonalność to podstawa dobrej aranżacji. Właściwy układ mebli, ergonomiczne fotele i krzesła, rozmiary sprzętów dopasowane do metrażu pomieszczeń, rozstawienie pozwalające na wygodne poruszanie się po wnętrzu – wszystko to musi być uwzględnione w wystroju. Te dwie kwestie są szczególnie ważne w kuchni i łazience, choć idealnie, jeśli uda się wprowadzić je w każdym lokum.

Inspiruj się, nie kopiuj

Nawet jeśli aranżacja przedstawiona w magazynie o tematyce wnętrzarskiej stuprocentowo celuje w potrzeby domowników, nie warto jej kopiować. Trzeba brać pod uwagę indywidualne cechy każdego mieszkania oraz dostosowywać inspiracje do własnego gustu. Można sięgnąć po kilka gotowych rozwiązań z katalogu, ale nie powinno się zapominać o nutce własnej kreatywności. Można również skorzystać z profesjonalisty i powierzyć aranżację wnętrza naszej firmie, Vinterior.