Mały salon - duży problem. Jak urządzić?

Nie od dziś wiadomo, że małe pomieszczenia stanowią większe wyzwanie, jeśli chodzi o ich funkcjonalne i atrakcyjne urządzenie. Co zrobić, jeśli dysponujemy jedynie niewielkim metrażem w salonie, a marzy nam się dobrze wyglądające i, przede wszystkim, wygodne wnętrze, w którym chce się przebywać? Jak poustawiać meble, aby znalazło się miejsce dla kanapy, na której zmieści się cała rodzina, wygodnego stolika i atrakcyjnych dodatków? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Mały salon — jak urządzić?

Najważniejsza przy urządzaniu małego salonu z pewnością będzie przemyślana koncepcja. Ustawienie mebli powinniśmy zaplanować dokładnie już na samym początku. Od tego zależeć będzie sukces naszego przedsięwzięcia. Ważne też, aby wybierane przez nas meble były nie tylko wygodne i piękne, ale też charakteryzowały się lekkim wyglądem, takim, który nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia.

Centrum każdego salonu powinna być komfortowa kanapa, która zachęca do odpoczynku i wspólnego spędzania czasu oraz przydaje się, gdy przyjmujemy gości. Warto pamiętać, że o wygodzie tego mebla stanowi głównie jego szerokość, a nie długość. W niewielkim salonie sprawdzi się na przykład model narożny, który pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Taka sofa sprawi, że zagospodarujemy nieustawny narożnik pokoju, a jednocześnie jest to mebel niezwykle przestronny i wygodny.

W naprawdę niewielkim salonie może nie znaleźć się miejsce dla dodatkowych foteli czy innych miejsc do siedzenia, jeśli jednak zdecydujemy się takowe zakupić, to starajmy się wybrać meble niebędące częścią jednego kompletu. Takie rozwiązanie sprawi, że unikniemy efektu ciężkości i powagi.

W każdym pokoju dziennym przyda się jednak stolik kawowy. Jeśli ogranicza nas przestrzeń, wybierzmy model niewielki i lekki. Doskonały będzie mebel o szklanym blacie i ażurowej podstawie. Najlepiej sprawdzi się stolik owalny lub okrągły, brak kantów w meblach potęguje bowiem wrażenie lekkości. Ponadto, ułatwimy sobie tym samym aranżację pozostałej przestrzeni.

Ważne, aby naszego niewielkiego pomieszczenia nie zagracić. Postarajmy się więc ograniczyć ilość elementów do minimum: sofa, stolik, niewielka szafka pod TV o prostej konstrukcji. Stylu i ciepła nadamy za pomocą na przykład efektownej lampy stojącej, dywanu czy miękkich poduszek. Warto postawić też na jasne kolory i przedmioty o lustrzanej i odbijającej światło powierzchni.

Niewielki salon a stół

Stół jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, to przy nim rodzina spotyka się, rozmawia i je wspólnie posiłki. Taki kącik jadalny w mieszkaniu o małym metrażu często musi znaleźć się w salonie. Jak go tam zmieścić?

Przede wszystkim unikajmy ustawiania stołu w kącie, to bowiem niezwykle ważny mebel. Powinien jednak stać on tak, by z każdej strony można było go swobodnie obejść. Dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, który na co dzień nie zajmie zbyt wiele miejsca, a sprawdzi się także w przypadku posiłków w liczniejszym gronie. Warto powiesić nad nim efektowną i dużą lampę, dobrze także, jeśli docierać do niego będzie dużo naturalnego światła.

Pamiętajmy także, aby część jadalna i wypoczynkowa salonu nie gryzły się ze sobą. Warto postawić na jeden styl i konsekwentnie się go trzymać. Strefy funkcjonalne salonu oznaczyć zaś można na przykład efektownym dywanem — zapewni to ich jasne rozdzielenie.

Gra światłem, czyli oświetlenie w małym salonie

Oświetlenie to doskonały sposób na manipulację możliwościami naszego wnętrza. Dobrze dobrane, potrafi je optycznie powiększyć i jednocześnie nadać mu wyrazu. Efektowna lampa stojąca, ustawiona przy kanapie czy fotelu to wspaniały element dekoracyjny i funkcjonalny. Niekiedy może ona stać się nawet główną jego ozdobą.

Lampa sufitowa jest zaś konieczna do uzyskania równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia. Ważne, aby wybrać odpowiednie żarówki — liczy się nie tylko moc, ale też i kolor. Ciepłe światło lepiej sprzyja odprężeniu.