Przygotowujemy funkcjonalny pokój dla dziecka

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe. Często zachwycamy się naszymi maluchami i podziwiamy ich czystą radość oraz ciekawość świata. Niekiedy nie możemy jej wręcz zrozumieć. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci są jak czysta, niezapisana niczym kartka. Nie ma w nich wielu doświadczeń, zarówno lepszych i gorszych, które nosi w sobie praktycznie każdy dorosły człowiek. Z tego powodu rzeczy, które są dla nas kompletnie oczywiste dla małego dziecka mogą być niesamowitym odkryciem. Wszystko to sprawia, że maluchy bardzo często wykazują się ogromną kreatywnością. Aby jednak mogły one w pełni wykorzystywać cały ten wspaniały potencjał, potrzebują pomocy i wsparcia dorosłych. To do rodziców należy przeprowadzenie dziecka przez cały okres jego rozwoju i dawania mu jak największych możliwości w zdobywaniu nowych umiejętności. Dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne jest odpowiednie otoczenie, z którego maluch może czerpać jak najwięcej bodźców. Właśnie dlatego urządzanie pokoju dziecięcego jest tak ważnym zadaniem. Należy zadbać o to, aby było to jak najlepsze miejsce, w którym nasze maluchy mogą dobrze się czuć. Pokój taki musi łączyć w sobie magiczny, bajkowy klimat ze zwykłą wygodą i funkcjonalnością. Powinna to być przestrzeń pełna porządku i harmonii, bowiem jedynie dzięki temu dziecko będzie mogło w niej efektywnie się uczyć i zdobywać nową wiedzę. Warto w takim razie podejść do tego z jak największą uwagą i upewnić się, że tworzymy dla naszego dziecka naprawdę dobre miejsce.

Wyznacz konkretne strefy

Dobrze urządzony pokój dla dziecka to miejsce, w którym maluch ma czuć się zarówno swobodnie, jak i bezpiecznie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bałagan i brak harmonii w naszym otoczeniu bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie i wydajność. Jest to cecha nie tylko osób dorosłych, bowiem dzieci również potrzebują uporządkowanego miejsca do życia. Kiedy dziecko wie, które strefy w jego pokoju są przeznaczone do konkretnych czynności, o wiele łatwiej może organizować swój czas. Wyraźne podzielenie pokoju na strefy do nauki i zabawy pomogą maluchowi w koncentracji. W czasie nauki nic nie będzie bowiem rozpraszało jego uwagi. Kiedy z kolei upora się ze wszystkimi obowiązkami szkolnymi, będzie mogło oddać się zabawie w przeznaczonej do tego przestrzeni.

Samo wydzielenie stref w pokoju jest bardzo łatwe, i nie trzeba przy tym korzystać z żadnych wyszukanych sposobów. W zupełności wystarczy podzielić pomieszczenie zwykłymi elementami wyposażenia, takimi jak meble – ciekawą "ścianką działową" w takim miejscu może być regał. Jeśli nie ma takiej możliwości, można w konkretnych strefach zastosować na przykład dywany o różnych kolorach. Dzieci bardzo lubią kolorowe i wesołe wnętrza. Korzystanie z poszczególnych stref mogą zatem potraktować jako dobrą zabawę. Trzeba też wiedzieć, w których częściach pokoju rozlokować poszczególne strefy. Najlepiej, jeśli biurko znajdzie się przy oknie, zaś łóżko w rogu pomieszczenia.

Wybierz dobre meble

Podobnie jak i w każdym innym pomieszczeniu, również w pokoju dziecięcym niezwykle istotne są odpowiednie meble. Trzeba wybrać takie, które zapewnią w pomieszczeniu maksymalną funkcjonalność i pozwolą maluchowi na wygodną pracę i zabawę. Ich zadaniem jest także utrzymywanie porządku w dziecięcym pokoju. Jak zatem kupować meble, aby spełniły one wszystkie te wymogi?

Dzieci zwracają szczególną uwagę na wygląd. Z tego powodu warto dokonywać takich zakupów razem z nimi, aby mieć pewność, że mały właściciel będzie w pełni zadowolony ze swoich mebli. Nie można jednak zapominać o funkcjonalności. Bardzo dobrą propozycją w pokoju dziecięcym są meble modułowe. Można ustawiać je na różne sposoby, dostosowując je do charakterystyki pokoju naszego dziecka.

Dobrze jest zadbać o to, aby w pokoju dziecięcym znalazło się odpowiednio wiele półek i różnego rodzaju schowków. Dzieci mają zwykle mnóstwo drobiazgów i większych lub mniejszych zabawek, które trzeba trzymać w należytym porządku. Aby nie wprowadzać w pomieszczeniu zbytniego bałaganu, należy ustawiać obok siebie te meble, które mają taką samą funkcję. Dotyczy to zwłaszcza półek i szafy – dobrze jest wyznaczyć na nie jedną ścianę. Znacznie ułatwi to korzystanie z mebli i poruszanie się wśród całego wyposażenia pokoju.

Postaw na oryginalność

Maluchy z natury uwielbiają nietuzinkowe i oryginalne rozwiązania. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować takie rzeczy w pokoju dziecięcym – przeciwnie, są one bardzo wartościowym dodatkiem. Szczególnie szerokie pole do popisu mamy tutaj, jeśli chodzi o meble. Niektóre modele mogą znacznie pomóc nam w utrzymaniu porządku w takim pokoju i zwiększaniu jego funkcjonalności. Świetną propozycją jest łóżko wyposażone w szufladę na pościel lub bieliznę. Zamiast zwykłych siedzisk można zdecydować się na pufy z podnoszonym siedziskiem. Służą one jako świetny schowek na niewielkie zabawki i inne drobiazgi.

Świetną inwestycją mogą być meble takie jak niektóre półki czy biurko, przy których można regulować wysokość. Jak dobrze wiadomo, dzieci rosną bardzo szybko, przez co ich wymagania zmieniają się dość dynamicznie. Takie meble będą w stanie posłużyć przez wiele lat, bowiem będziemy mogli na bieżąco dostosowywać je do wzrostu naszego malucha.

Bardzo wiele ciekawych możliwości mamy również w kwestii oświetlenia. Świetnym pomysłem są lampy LED zawieszone nad biurkiem czy służące jako podświetlenie do półek. Można tu pokusić się też o oświetlenie w różnych kolorach – znacznie zwiększy ono atracyjność całego pomieszczenia i wprowadzi w nim iście bajkowy klimat. Oczywiście, nie możemy zapominać tu o kwestiach czysto praktycznych. W pokoju musi znaleźć się dobre oświetlenie górne, a także lampka na biurku i koło łóżka. Warto pamiętać, że nie chodzi tu jedynie o dobry wygląd, ale o wygodę i zdrowie naszego dziecka. Praca przy złym oświetleniu może źle wpływać na wzrok malucha.

Zadbaj o odpowiednią organizację wnętrza

Wszystko sprowadza się zatem do tego, aby stworzyć pokój w którym będzie można jak najłatwiej utrzymywać czystość i porządek. Duża liczba półek i schowków jest do tego niezbędna. Dzieci mają mnóstwo drobiazgów i zabawek, nie mówiąc już o przyborach szkolnych.

Porządek w zabawkach to niekiedy prawdziwa zmora dla rodziców. Stworzenie dla niego odpowiednich warunków jest zatem bardzo ważne. Warto pokusić się o dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak kolorowe pudełka i pojemniki, w których można przechowywać zabawki. Oczywiście, wiele zależy tu od samego wychowania naszego dziecka. Trzeba nauczyć maluchy tego, jak ważny jest porządek. Uczenie dziecka sprzątania po sobie od najwcześniejszych lat przyniesie świetne efekty w przyszłości. Pomaga to w wychowywaniu ułożonego i kulturalnego człowieka, który potrafi dbać o swoje otoczenie.

Dobrze jest stworzyć w pokoju dziecięcym kreatywny kącik, w którym maluchy mogą rozwijać swoje talenty. Świetnym elementem wyposażenia jest niewielka sztaluga – miejsce, w którym dziecko może nieco popuścić wodze fantazji i malować, co przyniesie mu wyobraźnia. Wiele zależy oczywiście od preferencji naszego malucha. Warto cały pokój urządzać we współpracy z nim i w miarę możliwości wybierać takie wyposażenie, które będzie odpowiadało jego zainteresowaniom.