Jak wybrać lampę do domu?

lampa do domu

Lampa to element wystroju wnętrza, który pomoże wyeksponować jego walory a także ukazać styl i charakter dodatków, które zostały użyte w aranżacji pomieszczenia. To zasługa prawidłowego ustawienia kąta padania światła. Chcąc kupić lamę mamy szeroki wybór – od lamp stołowych, przez wolnostojące, kinkiety, oczka a także najpopularniejsze lampy wiszące, tzw. żyrandole.

Pierwszym kryterium, którym powinniśmy kierować się podczas zakupu żyrandola jest moc żarówek i kolor światła jakie daje lampa. Każde pomieszczenie przeznaczone jest do czegoś innego i wymaga od nas różnego natężenia światła. Do gabinetu powinniśmy zatem zaopatrzyć więc w lampy dające jasne, mocne światło. Zmobilizuje nas to do aktywności i pracy. Przygaszone oświetlenie nadające wnętrzu przytulności i nastroju doskonale sprawdzi się w sypialni, a do kuchni możemy pozwolić sobie na boczne światła oświetlające blat i jedno główne, które będzie jasne. Najczęściej w każdym pomieszczeniu stosowane jest główne oświetlenie jakim jest żyrandol i kilka dodatkowych źródeł światła, które wprowadzają więcej jasności.

Lampa sufitowa najczęściej montowana jest na środku sufitu, choć nie zawsze musi tak być. Bardzo często, w nowoczesnych wnętrzach wiszą one nad stołem bądź łóżkiem, które nie muszą stać w centralnej części pokoju.

Ogromne znaczenie ma także wysokość lampy i jest uzależniona od metrażu wnętrza, w którym ma wisieć. Im mniejsze jest pomieszczenie, tym możemy pozwolić sobie na niżej usytuowane klosze. Światło oświetla wtedy mniej przedmiotów, ale jest bardziej intensywne. W większych pomieszczeniach lepiej, by lampa umiejscowiona była wyżej i swoim światłem objęła jak najwięcej przedmiotów.  Jeżeli zamontujemy lampę za wysoko pokój może być niedoświetlony. W odwrotnej sytuacji, gdy żyrandol wisi za nisko światło może oślepiać. Wysokie osoby mogą o niego również zahaczać głowami.

Dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące, w którym klosze są ruchome. Dzięki tej funkcji możemy ustawić je w dowolnej konfiguracji. To pozwoli nam uzyskać światło częściowo skupione i miejscami rozproszone. Niektóre klosze możemy ustawić w dół, na podłogę, kolejne na ściany lub na sufit. Ten zabieg z pewnością spowoduje, że pokój w takim oświetleniu będzie wyglądał ciekawie i oryginalnie. Na rynku dostępne są także lampy, w których możemy samodzielnie regulować długość sznura. Możemy dopasować więc lampę i strumień światła do swoich potrzeb.

Jeżeli planujemy zakup żyrandola do kuchni, jadalni lub salonu powinniśmy poszukać takiego egzemplarza, który oświetli całe pomieszczenie. Jednak należy zapewnić także strumień światła nad stołem. Jeżeli wnętrze tego wymaga, możemy powiesić główne źródło światła w postaci żyrandolu na środku pomieszczenia i dodatkową lampę nad stołem.

lampa

Decydując się na zakup lampy nad stół powinniśmy dopasować ją do jego blatu. Dobrym wyborem do długiego stołu może okazać się żyrandol z kilkoma kloszami. Pamiętajmy, że lampa powinna doświetlać wszystkie części stołu i wisieć około 80 centymetrów nad blatem. W kuchni dobrym rozwiązaniem jest zakup jednego, większego żyrandola.

Dzisiejsze, nowoczesne lampy są wykonane z mosiądzu, stali hartowanej, szkła lub aluminium. Zdecydowanie w modzie pozostaje złoto i srebro. Przewodnie kolory lamp to natomiast biel i czerń, która w połączeniu z prostotą jest wspaniałym wyborem w wielu aranżacjach wnętrz. Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie w jednolitym, monochromatycznym pomieszczeniu kolorowej, intensywnej lampy, której kolor przełamie panujący tam schemat.

W salonie bądź jadalni doskonałym pomysłem może być wybór żyrandola z ozdobnymi kryształkami. Nie powinniśmy wybierać ich jednak w kuchni czy łazience. Tu należy postawić na prostotę. Klosze powinny być wykonane z materiałów, które będą odporne na warunki panujące w tych pomieszczeniach, a więc wysokie temperatury oraz wilgoć.

Do jasnej kuchni dobrze wybierać brązową lampę, która będąc skierowaną w dół zostanie odbita od płytek podłogowych na boki, powiększając jednocześnie optycznie pomieszczenie.

W łazienkach zamiast żyrandoli wiesza się plafony. Najczęściej wybierane są koloru mlecznobiałego lub są koloru płytek zastosowanych w pomieszczeniu. Lamy łazienkowe z metalowymi, błyszczącymi elementami świetnie ożywią wnętrze i nadadzą mu dobrego smaku. 

Fantastycznym i nowoczesnym elementem aranżacji wnętrza są wbudowane lampy i halogeny punktowe, których głównym atutem jest padanie światła wprost w dół, podczas gdy lampy nie widać. Zwiększa to dekoracyjność wnętrza. Na rynku znajdziemy ogromną gamę lamp punktowych. Są to małe halogeny a także regulowane reflektory.

Satysfakcja z zakupionej lampy będzie o tyle duża, o ile uda nam się kupić taką, która spełni nasze oczekiwania. Nie należy kierować się gustami innych ludzi. W każdym wnętrzu ta sama lampa będzie wyglądać zupełnie inaczej. Warto o tym pamiętać i dobrze zastanowić się nad tym, jakiej lampy naprawdę potrzebujecie. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie koniecznych cech  i funkcji lampy na długo przed zakupem, co pozwoli nam szukać czegoś co spełni nasze oczekiwania.