Drewno warstwowe czy lite - co wybrać?

derwniana ściana w odmu

Drewniane podłogi od lat cenione były za swą naturalność i efektowny wygląd. Powrót do naturalnych materiałów, który jest tak modny dzisiaj sprawia, że jeszcze chętniej sięgamy po ten surowiec. Wielkim atutem podłóg jest fakt, że drewno reguluje mikroklimat pomieszczenia, jonizuje powietrze a także absorbuje wilgoć oddając ją, gdy we wnętrzu jest zbyt sucho. Drewno jest także doskonałą izolacją termiczną i świetnie tłumi hałasy.

Podłoga wykonana z drewna jest ponadczasową ozdobą domu. W dzisiejszych czasach, kiedy wraca moda na naturalne materiały, podłogi wykonane z tego surowca są coraz bardziej pożądane i pasują do każdego stylu wyposażenia wnętrza.

Chcąc zainwestować w drewnianą podłogę trzeba wybrać pomiędzy litym drewnem a posadzką warstwową, które różnią się budową, parametrami użytkowymi i ceną. Każda z nich jest ciepła w dotyku, nie przyciąga kurzu przez co w pomieszczeniu jest mniej roztoczy, a także nie elektryzuje się.

Posadzka warstwowa wykonana jest z dwóch lub trzech warstw drewna. Spodnie warstwy wykonane są z drzew iglastych bądź też tańszych gatunków liściastych, natomiast warstwa wierzchnia będąca ozdobną częścią, wykonana jest z gatunków szlachetnych. Naprzemienny układ słojów w kolejnych plastrach desek warstwowych ogranicza skurcz i pęcznienie drewna przy zmianach wilgotności. Podłogi warstwowe mogą być bardzo podobne do desek litych – są to deski jednolamelowe. Na rynku znaleźć można również dwulamelowe i trzylamelowe, które wyglądem przypominają klepki parkietu.

Podłogi z desek litych są bardziej prestiżowym produktem niż opisywane wyżej podłogi warstwowe. Wykonane są bowiem w całości z jednego kawałka drewna szlachetnego, którym może być dąb, jesion bądź drzewo egzotyczne.

Deski warstwowe sprzedawane są najczęściej fabryczne polakierowane bądź zaolejone, dzięki czemu są one gotowe do montażu na podłodze. Takie fabrycznie lakierowane podłogi mają fazowane krawędzie, co pozwala na zakamuflowanie szczelin powstałych w wyniku pracy drewna. Możemy kupić również deski lite, które zostały tak zabezpieczone.

drewniana podłoga

Podczas procesu produkcji deski poddawane są różnym zabiegom, które wpływają na ich końcowy wygląd. Do tego typu czynności należy szczotkowanie, które daje efekt postarzenia drewna a także fazowanie, które polega na ścięciu krawędzi i podkreśleniu podziału poszczególnych desek w podłodze. Drewno może być również barwione (bejcowanie, bielenie i wędzenie – ciemnienie drewna). Chcąc uzyskać podłogi pasujące do stylu skandynawskiego poddaje się je procesowi ługowania dzięki czemu stają się białe. Produkuje się również deski warstwowe, w których wykonuje się uszkodzenia mechaniczne takie jak rysy czy wgniecenia. Co ciekawe, na rynku spotkać można także deski z otworami, które przypominać mają ślady korników. Jeżeli podłoga zostanie przyklejona do podłoża to zarówno deski warstwowe jak i lite mogą zostać poddawane procesowi cyklinowania.

Drewniana podłoga chłonie lub oddaje wilgotność powietrza. Podatna jest również na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Gdy powietrze wysuszone jest ogrzewaniem w zimie, podłoga, w której zgromadzona jest wilgoć oddaje ją do otoczenia. Efektem wizualnym jest powstawanie szczelin i szpar – na podłodze tworzą się naprężenia. Może również zacząć skrzypieć. Z dwóch opisywanych rodzajów podłóg, te wykonane z litych desek są zdecydowanie bardziej wrażliwe na zmiany mikroklimatu pomieszczenia i jego konsekwencje niż deski warstwowe.

Podłogi wykonane z drewna są bardzo dobrym materiałem, który tłumi dźwięki uderzeniowe. Deska warstwowa tłumi dźwięki na poziomie 12dB, natomiast lita charakteryzuje się tłumieniem na poziomie 8dB.

Konstrukcja krzyżowa, którą charakteryzują się podłogi warstwowe sprawia, że podłoga ta może być stosowana w ogrzewaniu podłogowym zarówno elektrycznym jak i wodnym. Niestety deski lite pod wpływem takiego ogrzewania rozsychają się i powstają szpary w podłodze, dlatego nie powinny być stosowane w tym wypadku.

Koszty drewnianej podłogi są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu aspektów. Deski lite ze względu na całościowe wykonanie z drewna szlachetnego są zdecydowanie droższe od desek warstwowych. Ceny zaczynają się od 100 zł/m2, podczas gdy te drugie już od 60zł/m2. Oczywiście, jeśli wybierzemy oryginalnie wykończone deski warstwowe cena ta będzie znacznie wyższa – nawet 250-350 zł/m2.