Grzejniki podtynkowe

ogrzewanie

Czy wiesz, że możliwe jest połączenie komfortu cieplnego bez widocznych połączeń instalacyjnych? Tak, to prawda. A wszystko za sprawą ogrzewania ściennego. Jak działają grzejniki podtynkowe i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Ogrzewanie ścienne to coraz częściej wybierany typ ogrzewania domów jednorodzinnych. Jest ono bezpieczne i zapewnia wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Należy ono do grupy ogrzewań płaszczyznowych wraz z ogrzewaniem podłogowym czy sufitowym. Ciepło jest oddawane do pomieszczenia równomiernie całą powierzchnią przegrody, w której jest zamontowane. Elementy grzejne znajdują się w ścianie pod tynkiem.

Możemy wyróżnić ogrzewanie ścienne wodne, które zasilane jest przez rozdzielacz wodą, która podgrzewana jest w źródle ciepła. Może być nim zarówno kocioł, pompa ciepła czy kominek z płaszczem wodnym.  Drugim rodzajem grzejników podtynkowych jest ogrzewanie zasilane elektrycznie – jest ono podłączone do sieci elektroenergetycznej. ‘

Grzejniki podtynkowe to gotowe moduły o wymiarach 170x60 cm, które można łączyć szeregowo. Są one wykonane z jednorodnego stopu aliminium. Siatka wykonana z aluminium wzmacnia tynk i wspomaga równomierne rozprowadzenie ciepła. Zapobiega także pękaniu ścian. Montuje się je szczególnie na zewnętrznych ścianach, ponieważ tam są największe straty ciepła.

Ciepło, które oddawane jest przez te grzejniki rozchodzi się za pomocą naturalnej konwkcji, dzięki czemu kurz i alergeny nie są unoszone po pomieszczeniach. Powietrze ogrzewane za pomocą grzejników ściennych nie jest wysuszone, a w pomieszczeniach panuje zdrowy mikroklimat. (tu)

Grzejniki podtynkowe są idealnym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach. Podczas aranżacji domu staramy się dbać o oczyszczenie powierzchni ze zbędnych elementów, które niekoniecznie ­ przyczyniają się do polepszenia efektów wizualnych. Całe szczęście, na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają schować brzydko wyglądające elementy. Jednym z takich przykładów mogą być stelaże instalacyjne w łazienkach, które ukrywają podłączenia istalacyjne za zabudową. Ogrzewanie ścienne spełnia dokładnie taką samą funkcję – nie widać samych elementów grzejnych, rur ani podłączeń. Ściana, w której znajdują się grzejniki wykończony jest tynkiem jak każda inna ściana, a co ciekawe nie stanowi to problemu dla przenikającego ją ciepła. Mając w domu grzejnik podtynkowy możemy posiadać w domu wymarzoną posadzkę. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń w kwestii okładzin posadzki. Możemy więc cieszyć się idealną, drewnianą podłogą mając zapewnioną komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

pokój

Bardzo ważną informacją o ogrzewaniu ściennym jest fakt, że jest to najzdrowsza forma ogrzewania domu. Wszystko za sprawą niewymuszonej konwekcji i zjawisku promieniowania. W przypadku tego typu ogrzewania dostarczane jest ciepło ‘od’ przegród zewnętrznych a nie do nich, jak to jest w przypadki innych systemów. Dzięki temu w bardzo naturalny sposób reguluje się wilgotność w pomieszczenia. W pomieszczeniach podgrzewanych w tradycyjny sposób w okresach grzewczych mamy do czynienia z powstawaniem suchego powietrza. Podrażnia to górne drogi oddechowe i obniża odporność, która w okresie jesienno-zimowym i tak wystawiona jest na próby. Dlaczego w tradycyjnie ogrzewanych wnętrzach powstaje ten problem? Wszystko przez proces przekazywania wilgoci i ciepła zawartego w powietrzu do ścian zewnętrznych.

Ściany wyposażone w grzejniki podtynkowe nie są podatne na grzyby i pleśnie, które nie dość, że szpecą wygląd pomieszczenia, to jeszcze są sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Grzejnik schowany w ścianie nie jest także siedliskiem kurzu i bakterii.

Choć koszt założenia instalacji ogrzewania podłogowego jest dużo większy niż zwykłych, tradycyjnych grzejników należy pamiętać, że nakłady inwestycyjne zostaną zrekompensowane niższymi kosztami eksploatacji. Możemy bowiem obniżyć rachunku aż do 40% w porównaniu z tradycyjnymi kaloryferami i aż do 10% w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie podtynkowe jest praktycznie niewidoczne, co jest z pewnością wielkim atutem dla aranżacji wnętrza. Żadnych grzejników, rur i połączeń które szpecą wnętrze i są siedliskiem kurzu i bakterii. Jedynym warunkiem przy montażu tego typu ogrzewania jest konieczność nie zastawiania a także nie zabudowywania ściany, w której umieszczone są grzejniki. Może to okazać się sporym kłopotem, by znaleźć tak wiele wolnej przestrzeni ścian. Chcąc pokryć straty ciepła w pomieszczeniu potrzebne będzie bowiem zamontowanie ogrzewania ściennego w jednej bądź kilku ścianach, najlepiej zewnętrznych. Szczególnie dotkliwie mogą odczuć ten problem właściciele domów z wielkoformatowymi oknami, które zajmują dużą powierzchnię przegród zewnętrznych. W takim przypadku można połączyć system ogrzewania ściennego z innym systemem grzewczym. Sprawdzi się tutaj ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki podtynkowe to nowość na rynku, która jednak wygląda niezwykle zachęcająco. Nie dość, że daje nam możliwość zrezygnowania ze szpecących ściany grzejników to oddaje również zdrowe, wilgotne powietrze. Połączenie zdrowia i piękna to idealne połączenie. Nie sądzisz?