Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera jest pewnego rodzaju grą strategiczną. Jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Dlaczego? Ponieważ zarówno jednak jak i także druga strona ma swój cel do zdobycia jak i także swoje oczekiwania. Dodatkowo w tym wszystkim rządzą jasno określone zasady w postaci Norm Budowlanych i także wolnej woli graczy.

A na co zwrócić uwagę? Co faktycznie jest usterką? A jak najlepiej się przygotować do odbioru mieszkania bezpośrednio od dewelopera?

ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA: 

 1. Lokal, który odbieramy powinien być obowiązkowo wysprzątany. Jak to wygląda w praktyce? Wygląda to tak, że mamy prawo oczekiwać, aby wszystkie elementy naszego mieszkania były widoczne, a dostęp do nich nie powinien być w żaden sposób nieutrudniony. Zdecydowanie trudno jest odebrać mieszkanie czy też sprawdzić stan szyb w oknach kiedy nie widzimy za nich słońca, wentylacyjny pion zieje pustką, a wylewka jest pokryta stertą różnego rodzaju materiałów, który został pozostawiony po innych wykonawcach. Nie powinniśmy sobie dać wmówić, że jest to tylko budowa. Gdy parapet nie lśni czystością to w żaden sposób nie mamy obowiązku podchodzić do jego odbioru.
 2. Podczas odbioru mieszkania bardzo ważna jest pogoda. Powinniśmy się zgadzać tylko i wyłącznie na terminy podczas dnia i dodatkowo podczas dobrego nasłonecznienia. Zgodnie ze wszelkimi Normami odbierany lokal powinniśmy oglądać przy dziennym świetle, a w żadnym wypadku pod sztucznym. Doświetlenie naszych ścian halogenami nie ma najmniejszego sensu, ponieważ usterki wykryte mogą być zakwestionowane.
 3. Powinniśmy wychodzić z założenia, że nie należy się spieszyć. Mamy bowiem tyle czasu ile tak naprawdę potrzebujemy. Nawet w momencie gdy czujemy na plecach oddech, cmokanie, tupanie, jęczenie czy  też stękanie to powinniśmy to potraktować jako specyficzny podkład muzyczny. W dniu odbioru mieszkań powinniśmy mieć dzień wolny od pracy i w żadnym stopniu nie spoglądać nerwowo co chwila na zegarek.
 4. Gdy oglądamy ściany możemy mieć jak najbardziej ochotę na wytknięcie każdej niedoskonałości powierzchni. Musimy pamiętać, że w większości deweloperzy gwarantują nam w umowie wykończenie lokalu dokładnie tynkiem gipsowym czwartej kategorii. Nie jest to to samo co gipsowa gładź, która z kolei nadaje ścianom bardzo gładką powierzchnię. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującą normą tynki są "dość równe, zacierane na gładko". Brzmi to zdecydowanie jak obietnica usunięcia cellulitu już po pierwszej wizycie u kosmetyczki. Podczas odbioru możemy zgłosić oczywiście pęknięcia tynku, jednak jego każdą niedoskonałość to już nie.
 5. Odbiór techniczny nie jest tym samym co odbiór lokalu. Celem odbioru technicznego jest sprawdzenie dokładnego stanu mieszkania, zgłoszenie różnych uwag co do jego jakości oraz wykończenia. Podczas drugiego spisuje się stan wszystkich liczników, odbiera klucze i tak naprawdę lokal jest już nasz. Musimy pamiętać, że od tego momentu musimy już opłacać zarówno czynsz jak i także wszelkie koszta eksploatacyjne. Bardzo często deweloperzy oba odbiory łączą w jeden. Jest to bardzo korzystne dla klienta. Musimy jednak wiedzieć, że zgłoszenie usterek, ale nieodbieranie lokalu zdecydowanie chroni nas przed dodatkowymi kosztami jak i także mobilizuje dewelopera do naprawy szybkiej wszelkich usterek.
 6. Nie wszystkie spośród usterek możemy podczas odbioru wykryć. Równie dobrze może się zdarzyć tak, że usterki ukażą się nam dopiero w trakcie mieszkania czy też remontu. Zdarza się także, że tynk wydaje się równy, ale odchodzi wraz z wałkiem na przykład podczas malowania. Może się zdarzyć także tak, że któreś z gniazdek nie będzie nam działało. Musimy zdawać sobie sprawę, że odbiór lokalu i jego podpisanie nie zwalnia dewelopera z obowiązku naprawy wszelkich usterek w ciągu kolejnych trzech lat. Nawet gdy na umowie o tym ani słowa to taki obowiązek na dewelopera nakłada prawo. Nie musimy się zatem martwić gdy po tygodniu od odbioru zacznie rezonować rura kanalizacyjna.
 7. Należy pamiętać, że każda usterka powinna być zapisana w protokole. Należy tego pilnować. Zawsze musimy notować wszelkie swoje uwagi. Możemy także robić zdjęcia i najlepiej przyprowadzić zaprzyjaźnioną osobę, które pomoże nam w odbiorze.
 8. W pachnącym oraz pięknym mieszkaniu możemy dopiero mieszkać po oddaniu całego bloku do użytkowania. Należy pytać przed podpisaniem odbioru czy wszelkie stosowne dokumenty zostały już złożone, czy budynek posiada wszelkie pozwolenia jak i także kiedy jest przewidziane nadanie odbioru. Nie będziemy mogli zrobić przed tym parapetówki.

ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA - co zabrać ze sobą? 

Na odbiór mieszkania bezpośrednio od dewelopera należy zabrać ze sobą:

 • długopis i kartkę - aby wszelkie usterki sobie zapisać. Kartka może się także nam przydać do sprawdzenia dokładnie szczelności okien. Po zamknięciu kartki pomiędzy okno, a uszczelkę nie powinniśmy dać rady jej swobodnie wyjąć. W przypadku innym może się okazać, że okno jest rzeczywiście nieszczelne.
 • dalmierz bądź miarkę - są potrzebne, aby sprawdzić dokładnie wymiary ścian i porównać je z projektem. W żadnym wypadku nie będą one podstawą pewnego rodzaju do zwrotu nam pieniędzy. W rzeczywistości musi to potwierdzić geodeta. Jednak dadzą nam decyzję czy takich roszczeń powinniśmy dochodzić.
 • poziomicę - po to, aby sprawdzić poziomy oraz piony sufitu, ścian oraz wylewki. Poziomica będzie także przydatna do sprawdzenia odpowiedniego spadu na balkonie czy też na tarasie.
 • duży kątownik - potrzebny będzie do sprawdzenia kątów sufitu oraz ścian. Jest to ważne i to bardzo dla stolarzy jak i także do montażu mebli.
 • łatę aluminiową - sprawdzimy dzięki temu czy na ścianach nie ma wklęśnięć czy też wypukłości. Ważne bardzo jest, aby mieściła się nam do samochodu, a więc,a by nie była za długa. Najlepiej około dwóch metrów.
 • zapalniczkę - dzięki niej sprawdzimy wentylację. Płomień powinien być skierowany w stronę kratki. W żadnym wypadku w stronę mieszkania.
 • miernik napięcia lub przewód z żarówką - po to, aby sprawdzić czy w gniazdkach rzeczywiście płynie prąd.
 • projekt - należy upewnić się czy deweloper przypadkiem o czymś nie zapomniał
 • pomoc fachowca - będziemy w stu procentach spokojni. Wszystko pozostało sprawdzone i możemy spać spokojnie.

 

ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA- Co powinieneś sprawdzić? 

Podczas technicznego odbioru możemy sprawdzić:

 1. Wymiary wszystkich pomieszczeń - należy sprawdzić czy mieszkanie zostało wykonane z wcześniej ustalonym standardem.
 2. Jakość tynków oraz ścian - należy zwrócić uwagę na tynki i ściany. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się czy nie ma żadnych pęknięć oraz wybrzuszeń.
 3. Stan parapetów, okien i szyb - okna powinny łatwo się otwierać i zamykać. Powinny być dodatkowo szczelne. Szyby, ramy i parapety nie powinny być porysowane.
 4. Zwróć uwagę na parapety - najważniejsze jest, aby były uszczelnione przy oknie, by na zewnętrznych był spadek oraz czy nie są porysowane
 5. Jakość posadzek oraz podłóg - świetne do tego może być użycie długiej łaty. Wylewka powinna być bez żadnych górek czy też dołków
 6. Stan drzwi zewnętrznych i zewnętrznych - najważniejsza jest tutaj szczelność jak i także łatwość otwierania i zamykania. Należy także sprawdzić czy drzwi nie są uszkodzone.
 7. Poprawność działania elektrycznej instalacji - należy sprawdzić czy w stosunku do projektu wszystko jak najbardziej się zgadza.
 8. Poprawność działania instalacji kanalizacyjnej oraz instalacji wodnej - najważniejsze jest to, aby nie było widać żadnych śladów wilgoci.
 9. Poprawność działania centralnego ogrzewania - kontrola zaworów poprzez ich otwieranie oraz zamykanie.
 10. Poprawność działania wentylacyjnej instalacji - najlepsze jest sprawdzenie poprzez przykładanie płomienia z zapalniczki w okolicach wentylacyjnych kratek.
 11. Stan tarasu, balkonu i garażu - powinniśmy miejsca parkingowe czy też garażowe dokładnie zmierzyć. Nie zapominajmy o tarasie czy też o balkonie.