Urządzamy idealny salon

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Co bardzo istotne, korzystają z niego właściwie wszyscy członkowie rodziny, przez co służy on do wielu różnych zadań. Z jednej strony chcemy w nim mieć miejsce do wypoczynku i relaksu, a z drugiej – reprezentacyjne pomieszczenie, w którym będziemy mogli przyjmować gości i organizować przyjęcia. Wszystko to sprawia, że projektowanie wnętrza salonu może nam sprawiać sporo problemów. Pojawia się przy tym mnóstwo pytań. Czy połączenie wszystkich tych funkcji w jednym pomieszczeniu jest w ogóle możliwe? Czy koniecznie potrzebujemy dużej powierzchni, aby urządzić idealny salon? Czy warto łączyć salon z kuchnią? Warto poświęcić na to nieco czasu i zapoznać się z poradami profesjonalnych architektów. Stworzenie pięknego i wygodnego salonu jest możliwe właściwie w każdym przypadku, jeśli tylko podejdziemy do tego we właściwy sposób.

Podstawą każdego pięknego salonu jest odpowiednie oświetlenie. Zanim przejdziemy do sztucznego światła warto zadbać o to, aby do pomieszczenia takiego wpadało jak najwięcej światła naturalnego. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest salon umiejscowiony od południowej strony, choć nie jest to konieczność. Ideałem pod tym względem jest przestronny salon oświetlony z trzech stron. Dzięki temu można cieszyć się dobrym nasłonecznieniem o każdej porze roku, nawet w tych okresach, kiedy słońce nie jest zbyt intensywne.

Projektując salon warto wziąć pod uwagę nie tylko jego codzienne przeznaczenie, ale również reprezentacyjne funkcje. To właśnie tu odbywają się nasze spotkania z gośćmi, trzeba zatem postarać się, aby miejsce to prezentowało się jak najatrakcyjniej. Dotyczy to zresztą nie tylko samego wnętrza salonu. Powinniśmy zadbać o to, aby również z jego okien roztaczał się atrakcyjny wygląd – bardzo ważne jest tu zatem odpowiednie zaaranżowanie ogrodu.

Bardzo ważnym elementem dobrze prezentującego się salonu są oczywiście dekoracje. Wybór jest tu bardzo szeroki, wszystko bowiem zależy od tego, w jakim dokładnie stylu chcemy urządzić takie pomieszczenie. Można zdecydować się tu na klasyczne obrazy lub nieco bardziej nowoczesne dekoracje. Ciekawym pomysłem jest wyeksponowanie na półce swoich zbiorów, jeśli posiadamy jakąkolwiek pasję i chcemy się nią pochwalić. Może to być cokolwiek – na przykład, nasza kolekcja monet.

Jak powiedzieliśmy na początku, urządzenie pięknego i wygodnego salonu jest możliwe przy właściwie każdej powierzchni. Idealnie jednak będzie, jeśli nie jest on ani za mały, ani za duży. Wiele zależy tu od liczby osób mieszkających w domu. W przypadku większej rodziny wskazany jest oczywiście duży salon, który jest w stanie pomieścić wszystkich domowników. Nie warto jednak z tym przesadzać. Zbyt duży salon będzie sprawiał wrażenie pustego i niewypełnionego, nie mówiąc o tym, że samo utrzymanie go w czystości zajmie nam znacznie więcej czasu. Generalnie przyjmuje się, że powierzchnia około 20 m2 jest już w zupełności wystarczająca, aby urządzić ciekawe pomieszczenie w którym zmieszczą się wszystkie elementy wyposażenia. Ciekawym pomysłem na powiększenie salonu jest połączenie go z kuchnią. Co prawda w takim przypadku musimy zaplanować dodatkowo przestrzeń jadalną, choć duży stół i tak jest zwykle elementem wyposażenia tego pomieszczenia.

Połączenie salonu z kuchnią jest zresztą pomysłem, który budzi różne emocje. W tradycyjnej szkole projektowania wnętrz raczej unikano takich rozwiązań. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem "roboczym", w którym możemy pozwolić sobie na nieco brudu i bałaganu. Mamy w niej jedynie przygotowywać potrawy. Salon ma być natomiast czystym i uporządkowanym miejscem. Można jednak zaplanować oba połączone pomieszczenia w taki sposób, aby prace wykonywane w kuchni ani trochę nie zaburzały oficjalnego nastroju w salonie.

W dobrze urządzonym salonie należy wyraźnie oddzielić od siebie część komunikacyjną od przestrzeni do odpoczynku. Wszystkie meble powinny być ustawione w taki sposób, aby osoby przechodzące przez salon w żaden sposób nie przeszkadzały ich użytkownikom. Najlepiej rozplanować w tym celu specjalne korytarze służące do komunikacji. Powinny one mieć szerokość około 80 cm. Wśród nich umieszczamy swego rodzaju wyspy w postaci mebli służących do wypoczynku.

Jeśli mamy taką możliwość, to świetnym pomysłem jest połączenie salonu z ogrodem. Na końcu jednego z korytarzy komunikacyjnych mogą znajdować się drzwi, prowadzące wprost do ogrodu i czekających tam mebli wypoczynkowych. W pogodne dni takie drzwi mogą być otwarte, dzięki czemu salon będzie wypełniony świeżym powietrzem.

Chcąc urządzić naprawdę piękny i przytulny salon, warto zastanowić się nad kominkiem. Stanowi on idealne wzbogacenie takiego miejsca i sprawia, że pomieszczenie faktycznie staje się centrum naszego rodzinnego życia. Kominek można umiejscowić w salonie na wiele różnych sposobów. W gruncie rzeczy każdy miejsce, dopasowane do wystroju całego pomieszczenia, będzie tu dobre. Trzeba do tego zdecydować, jaką dokładnie rolę kominek ma spełniać w salonie. Może stanowić on tylko niewielki dodatek i uzupełnienie całego wnętrza. W niektórych pomieszczeniach jest on jednak centralnym punktem, wokół którego toczą się wszystkie wydarzenia w salonie.

Bez odpowiedniego światła salon nie będzie prezentował się zbyt dobrze. Pomieszczenie takie wcale nie musi być umiejscowione od strony południowej aby było słoneczne, choć oczywiście taka lokalizacja jest najlepsza. Dobrze, jeśli okna salonu wychodzą jednocześnie w trzech kierunkach. Letnią porą przy takim rozwiązaniu światło słoneczne wpada tam właściwie przez cały dzień. Jednocześnie pozwala to na schwytanie promieni słonecznych nawet o tych porach roku, kiedy nasłonecznienie jest zwykle niewielkie.

Jeszcze całkiem niedawno uważało się, że telewizor jest obowiązkowym elementem wyposażenia salonu. Dziś nie jest to już aż tak istotne, tym bardziej, że era królowania telewizji dawno minęła. Mimo wszystko salon jest dobrym miejscem na takie urządzenie. Może on stanowić dodatkowy element wyposażenia, choć może służyć także jako jeden z najważniejszych punktów w salonie.

Przy urządzaniu salonu należy pamiętać, że ma to być pomieszczenie dla każdego domownika. Trzeba zatem wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny. Warto, aby każdy miał tu własny, choćby niewielki kącik – zarezerwowany jedynie dla siebie fotel czy miejsce na kanapie.

Salon musi być miejscem otwartym na każdego. Powinni w nim czuć się dobrze zarówno domownicy, jak i nasi goście. Będzie on dobrze spełniał swoje zadania, jeśli stworzymy w nim pomieszczenie przytulne i sprzyjające zarówno dobrej zabawie, jak i poważnym rozmowom.