Oryginalne pomysły na wystrój wnętrz

Projektanci wnętrz stoją przed niełatwym zadaniem ciekawego urządzenia wnętrz. Muszą odpowiednio wybrać kolor ścian, wyposażenie oraz dodatki, a także mieć na uwadze to, aby wszystko stanowiło spójną całość. Wymagana jest od nich również niepowtarzalność i oryginalność, aby projekty nie były nudne. Zebrane zostały, więc pomysły na aranżację wnętrza dla tych, którzy szukają inspiracji. Jednym z lepszych pomysłów jest inspirowanie się porami roku. Natura sama stworzyła tak piękny i wspaniały świat, dlatego kolory wschodzącego lub zachodzącego słońca połączone z bielą i szarością świetnie ze sobą współgrają tworząc idealną całość. Z jednej strony wyzwalają dużo energii z pomarańczy i czerwieni a z drugiej uspokajają za pomocą jesiennych barw. Połączenie tych barw sprawi, że wnętrze nie będzie ani nudne ani zbyt krzykliwe. Pomieszczenia dobrze jest wyposażyć w ciekawe, stylowe meble, drewnianą podłogę, najlepiej parkiet a dodatki takie jak kolorowy fotel czy kanapa dodadzą uroku.

Dopasuj wnętrze do siebie

Dla osób bojących się eksperymentów najlepszym wyjściem jest stworzenie wnętrza, które będzie zarówno oryginalne jak i uniwersalne. Proste, delikatne wzory w połączeniu z kilkoma kontrastowymi elementami sprawią, że pomieszczenie nabierze zupełnie nowego wyglądu. Stonowane barwy uspokoją, a wszelkie dodatki w tych kolorach sprawią, że wnętrze stanie się bardzo przytulne. W takiej aranżacji dominuje zieleń, kolory pastelowe a także różne odcienie błękitu. Naturalna aranżacja wnętrza opiera się na prostocie ukierunkowanej na naturę. Wiele osób podczas urządzania swojego mieszkania lub domu idzie na łatwiznę i korzysta z gotowych rozwiązań pochodzących z czasopism, katalogów lub stron internetowych. Nie czują się jednak później w nich zbyt dobrze, bo brak w nich indywidualnych cech właścicieli, dlatego tak ważne jest, aby podejść do aranżacji wnętrza na poważnie i poświęcić na nią dużo czasu.

Mała zmiana zupełnie odmieni całe wnętrze

Nie potrzeba wielkiego remontu, aby odświeżyć lub dać zupełnie nowe życie pomieszczeniu. Wystarczy kupić na targu staroci zabytkowy mebel, odnowić go, a wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru. Nowoczesność połączona z klasycznymi meblami w stylu vintage to trend, który utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Stare meble dodadzą uroku oraz sprawią, że wnętrze zacznie się wyróżniać spośród wielu podobnych a nowe rozwiązania sprawią, że wnętrze nie będzie przestarzałe. Warto starać się poszukać złotego środka, aby nie przesadzić w jedną lub drugą stronę.

Klasyczny wystrój wnętrza

Ostatnimi laty coraz popularniejsze stają się drewniane podłogi, szczególnie piękne parkiety nawiązujące do starych mieszkań. Drewno można spotkać nie tylko na podłodze. Wielu projektantów aranżuje wnętrza w taki sposób, aby światło dzienne ujrzały belki w suficie lub w ścianach. Dodając do nich jasne ściany, kolorowe dodatki i meble w stylu vintage można stworzyć naprawdę niepowtarzalną kompozycję. Ciekawym pomysłem, który świetnie się sprawdzi w takim wnętrzu jest biblioteczka wypełniona różnymi książkami a także powieszenie na ścianach czarno-białych fotografii swoich przodków lub własnych.

Wnętrze na miarę XXI wieku

Czasy, w jakich żyjemy dają na prawdę wiele możliwości. Młodzi ludzie idący z duchem czasu urządzają swoje mieszkania bardzo nowocześnie, nie bojąc się żywych kolorów, ekstrawaganckich dodatków czy zupełnie nieszablonowych rozwiązań. Wnętrza nie są nudne i bije od nich niesamowita energia. Często spotykane są mieszanki stylów klasycznych i nowoczesnych, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że do tak urządzonego wnętrza aż chce się wracać. Na ścianach zazwyczaj wiszą awangardowe obrazy i plakaty w stylu pop-art. Wnętrza w takim stylu świetnie pasują do mieszkań znajdujących się w odnowionych, przedwojennych kamienicach, które aż się proszą o zachowanie klimatu starego budownictwa, ale z drugiej strony świetnie sprawdzą się w nowoczesnych odsłonach. Niesamowicie ciekawym połączeniem jest urządzenie kuchni w nowoczesnym stylu dodając do niej urządzenia nawiązujące do starych. Lodówki stylizowane na lata 50-te XX wieku, roboty kuchenne czy klasyczna zastawa stołowa to tylko niektóre z nich.

Rola wnętrza w codziennym życiu

Odpowiednie urządzenie mieszkania jest bardzo ważną rzeczą w życiu każdego człowieka. To właśnie w nim spędzamy większość czasu i dlatego istotne jest, aby czuć się tam dobrze. Czasem bardzo ciężko jest wyobrazić sobie ostateczny wystrój wnętrza. Na szczęście dzięki pomocy nowoczesnych technologii można to zadanie sobie ułatwić. Istotną rolę odgrywa tu trójwymiarowa wizualizacja wnętrza. Wizualizacja wnętrza może być wykonana przez specjalistę, albo samodzielnie przy pomocy rożnych programów komputerowych możemy spróbować urządzić swoje mieszkanie w taki sposób, jaki tylko chcemy. Dzięki temu możemy przekonać się czy nasza wizja ma dobre odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednak zaczynając aranżację wnętrza lub projektowanie domu pojawiają się pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Najważniejszą rzeczą jest ułożenie planu, który w kilku krokach przejdzie od pomysłu do realizacji. Stworzenie takiego planu jest znacznie łatwiejsze, jeżeli korzystamy z usług projektanta, ponieważ mając do pomocy osobę z doświadczeniem można pokonać wiele trudności spotykanych podczas aranżowania wnętrza.

Od czego zacząć?
Wiele osób popełnia błąd podczas budowania domu i wystrój wnętrz planuje na sam koniec projektowania domu. Bardzo często trzeba, więc wprowadzić wiele zmian dotyczących układu ścian czy instalacji, a w szczególnych przypadkach potrzebne jest nawet rozpoczynanie projektu od nowa. Podczas pierwszych rozmów z architektem warto już mieć wizję dotyczącą aranżacji wnętrza lub udać się na nią z projektantem wnętrz. Im prędzej będziemy mieli gotowy projekt tym szybciej poddamy go realizacji. Warto również dodać, że każda zmiana w projekcie może wiązać się z dodatkowymi kosztami a także zwiększeniem czasu realizacji. Tak istotne jest, zatem to, aby nasze wnętrze od początku było dobrze przemyślane. Odpowiednie zaaranżowanie wnętrza, które będzie odpowiadać każdemu domownikowi to niesamowicie trudne zadanie. Projektowanie wnętrz warto, więc zlecić specjaliście, który będzie potrafił połączyć pomysły i idee każdego z mieszkańców, tworząc coś, co spodoba się każdemu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zająć się tym samodzielnie. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy, które można przeznaczyć wyposażenie wnętrz. Trzeba się jednak liczyć z tym, że samodzielne aranżowanie pomieszczeń może potrwać dłużej niż zlecenie tego profesjonaliści. Sami powinniśmy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić a na co nie.

Poszukiwanie inspiracji
Pomysłów na aranżację własnych czterech ścian można szukać dosłownie wszędzie. Wiele osób odwiedza sklepy z meblami, które pozwalają namacalnie sprawdzić i ocenić wystrój, inni oglądają katalogi lub przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji. Wiele czasopism branżowych oferuje gotowe rozwiązania, które można wykorzystać we własnym domu. W dzisiejszych czasach to jednak internet powinien być źródłem największej ilości inspiracji. To właśnie tutaj można znaleźć najwięcej użytecznych informacji, poradników oraz zdjęć, które pomogą urządzić wnętrze. Niektórzy ludzie, zafascynowani innymi kulturami pomysły czerpią z zagranicznych podróży.

Samodzielne projektowanie wnętrza czy pomoc specjalisty?
Zlecenie aranżacji w profesjonalnej firmie daje duże pole do działania. Można przygotować bazę wielu różnych pomysłów, które osobno mogą nie wyglądać zbyt dobrze, ale specjalista może połączyć je w taki sposób, że przygotowane przez niego wnętrze będzie bardzo udane. Wiele rzeczy może zaczerpnąć ze zrealizowanych przez niego wcześniej wnętrz. Wprowadzając odrobinę modyfikacji każde kolejne będzie jedyne w swoim rodzaju oraz niepowtarzalne. Projektanci wnętrz to artyści, którzy mają niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię i widząc tylko gołe ściany doskonale wiedzą jak wszystko odpowiednio rozplanować, aby klient był zadowolony. Wszelkie zdjęcia, notatki oraz komentarze można wybierać wspólnie z projektantem, który stanie się niejako ojcem tego wnętrza.

Lista założeń
Dzięki liście założeń wprowadzamy ład i porządek do projektu swojego wymarzonego wnętrza. Przygotowanie jej najlepiej przeprowadzić w kilku krokach, które znacznie ułatwią pracę nad realizacją aranżacji.

Burza mózgów. 

  1. Tworzenie listy założeń powinniśmy zacząć od przeprowadzenia burzy mózgów ze wszystkimi domownikami. Każdy dzieli się swoimi pomysłami z innymi, przez co w łatwy sposób można dojść do wniosku czy nasze wizje są pokrewne czy znacząco się od siebie różnią. Ważne jest, aby każdy stanowczo powiedział, czego oczekuje od każdego z pomieszczeń a wtedy należy szukać kompromisów odpowiadających wszystkim stronom. Warto zapisywać wszystkie pomysły, nawet te najbardziej szalone, ponieważ im więcej uda nam się na tym etapie wymyślić, tym łatwiej będzie później znaleźć najlepsze, które znajdą się w ostatecznej wersji naszego projektu. Istotną rzeczą są w tym wypadku zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu a także rzeczy i przedmioty, które stanowią dla nas dużą wartość sentymentalną.
  2. Całe mieszkanie lub dom należy podzielić na pomieszczenia i każde z nich projektować osobno a dopiero na samym końcu stworzyć z tego spójną całość. 
  3. Kolejną rzeczą jest łatwość wglądu i nanoszenia zmian do projektu. Warto, więc dokładnie opisać funkcję i znaczenie każdego elementu a projekt najlepiej trzymać w jednej teczce lub folderze na komputerze.
  4. Należy także spisać konkretne wymagania, jakie powinno spełniać każde pomieszczenie. Wnętrza powinny zarówno pięknie wyglądać jak i być funkcjonalne. Znalezienie odpowiedniego balansu jest kluczowe stworzenia projektu, który spełni wymagania każdego domownika.

Jeżeli korzystamy z usług projektanta, tak wykonaną listę założeń, wraz ze wszystkimi zdjęciami i komentarzami należy przesłać lub osobiście omówić ze specjalistą, który na jej podstawie wykona trójwymiarową wizualizację wnętrza a także naniesie różne poprawki i zaproponuje zupełnie nowe rozwiązania. Dzięki wizualizacjom 3D można obejrzeć gotowy projekt na etapie koncepcyjnym, co może sprawić, że podjęcie decyzji o wyborze odpowiednich mebli będzie znacznie łatwiejsze. Na tym etapie można jeszcze wiele zmienić, dlatego warto być elastycznym na każdą propozycję, ale jeżeli coś jest dla nas ważne musimy jasno dać do zrozumienia, że w tej kwestii nie pójdziemy na żadne ustępstwa. Zlecenie może dotyczyć całego mieszkania lub domu oraz pojedynczego pomieszczenia. Bardzo wiele rzeczy możemy wykonać sami, jednak w niektórych pomoc fachowca okaże się nieoceniona. Bardzo ważne jest skonsultowanie doboru odpowiednich materiałów wykończeniowych lub mebli ze specjalistą, ponieważ chcemy, aby nasze wnętrza były trwałe i służyły nam przez wiele lat.