Urządzasz mieszkanie? Dowiedz się, jakich błędów musisz unikać

Urządzenie idealnego mieszkania z pewnością nie jest niczym prostym, szczególnie jeśli nie mamy w tej kwestii większych umiejętności ani wiedzy. Bardzo często zabieramy się za całość z przygotowanym wcześniej planem, ale zwykle okazuje się, że zrealizowanie go jest niemalże niemożliwe. Na drodze zawsze staje mnóstwo przeszkód i problemów, których nawet się nie spodziewaliśmy. Aby w pełni zrealizować swoje zamierzenia, potrzebujemy nieco doświadczenia oraz wiedzy. Warto zatem dowiedzieć się, jakich błędów należy unikać i na co zwracać tu szczególną uwagę – można w taki sposób znacznie ułatwić sobie to zadanie!

Wbrew pozorom, samodzielne urządzenie ciekawego mieszkania, bez korzystania z pomocy specjalistów jest możliwe. Trzeba jedynie trzymać się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy unikać inspirowania się w zbyt dużym stopniu. Oczywiście, szukanie inspiracji w internecie i oglądanie zdjęć pięknie urządzonych mieszkań jest jak najbardziej wskazane, bowiem zawsze przynosi to wiele cennych pomysłów. Nie można jednak ślepo się tym kierować. Każde mieszkanie jest inne, a każdy człowiek ma inne oczekiwania. O ile zatem inspirowanie się niektórymi rozwiązaniami jest wskazane, o tyle lepiej unikać ślepego kopiowania wszystkiego, co zobaczymy u innych. Lepiej połączyć to ze swoimi własnymi preferencjami.

Nie należy również wrzucać zbyt wiele różnych stylów do jednego pomieszczenia. Czasami jest tak, że podoba nam się wiele rozwiązań pochodzących z osobnych trendów i wydaje się nam, że możemy je połączyć w tym samym pokoju. W praktyce jednak efekty są raczej słabe. Zamiast tego, warto wybrać jeden styl i urządzić w nim wszystkie najważniejsze pomieszczenia tak, aby razem do siebie pasowały.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy urządzaniu wnętrz jest dobór właściwych kolorów. Czasami okazuje się, że pomieszczenie prezentuje się zwyczajnie brzydko właśnie przez to, że ściany zostały pomalowane w nieodpowiedniej kolorystyce i psują cały efekt. Najlepiej jest dobierać kolorystykę do elementów wyposażenia wnętrza, tak, aby całość pięknie się ze sobą komponowała.

Wybierając styl należy kierować się swoimi możliwościami. Nie każdy styl będzie odpowiedni w naszych wnętrzach – wpływa na to szereg czynników. Dodatkowo trzeba w umiejętny sposób połączyć walory estetyczne z praktycznymi. Przykładem jest kuchnia, czyli pomieszczenie spełniające szereg funkcji. Z jednej strony przygotowujemy tam posiłki, przez co wnętrze musi być wygodne. Z drugiej – kuchnia często służy także jako jadalnia, która powinna odznaczać się dobrym stylem.

Kupując meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, nie warto decydować się na siłę na te najdroższe produkty. Po pierwsze, wysoka cena wcale nie musi oznaczać wysokiej jakości. Po drugie, takie rzeczy mają to do siebie, że po jakimś czasie zwyczajnie się nam nudzą i chcemy je wymienić. Nie oznacza to oczywiście, że do mebli mamy podchodzić jak do krótkotrwałego produktu, który posłuży nam przez krótki czas. Chodzi jedynie o szukanie złotego środka pomiędzy dogodnymi cenami a zadowalającą jakością i wyglądem.

Urządzaj pokój dla dziecka chcemy jak najbardziej dostosować wystrój pomieszczenia do wieku naszego malucha, co jest błędem. Oczywiście, pokój dziecięcy powinien być wyjątkowy i posiadać kolorowy, radosny wystrój. Warto jednak zrobić to w taki sposób, aby wystrój taki można było stosunkowo łatwo zmienić. Preferencje dzieci zmieniają się bardzo szybko, i coś, co dziś będzie dla naszej pociechy zachwycające całkiem niedługo może stać się nudne czy zbyt "dziecinne".

Zasady zasadami, ale koniec końców wszystko sprowadza się do jednego pytania – czy sami jesteśmy zadowoleni z danego wnętrza i czy czujemy się w nim dobrze. Obowiązujące reguły czy inspiracje jakie można znaleźć w sieci są oczywiście niezwykle pomocne i jak najbardziej warto z nich korzystać. Trzeba jednak mieć świadomość, że wyłącznie my na co dzień korzystamy z takich pomieszczeń, i w pierwszej kolejności muszą one spełniać nasze potrzeby – nie specjalistów od aranżacji wnętrz.