Jak podzielić pomieszczenia bez ścian działowych? Otwarta strefa dzienna

W jaki sposób można podzielić pomieszczenie bez udziału ścian działowych, czyli otwarta strefa dzienna.

Otwarta strefa dzienna jest przestrzenią składająca się z miejsc o różnym przeznaczeniu. Jak można wyznaczyć je bez udziału ścian działowych? Połączenie pomieszczeń strefy dziennej w jedną całość pozwala domownikom na wspólne spędzanie czasu. Wówczas wnętrze domu staje się bardziej przestronne. Przy czym granice stref muszą być jednak dość dobrze zaznaczone. Ten warunek można dość łatwo spełnić w pomieszczeniach nieregularnych. Nieco trudniej jest jednak kiedy strefa dzienna ma kształt kwadratu czy prostokąta. Jednak i na to sa sposoby. Jednym z nich jest zaakcentowanie podziałów funkcjonalnych sposób jednoprzestrzenny.

Posadzka na innych poziomach

W celu zaakcentowania odmiennych funkcji w jednej przestrzeni można na przykład zróżnicować poziomy posadzek i stropów obszarów o innym przeznaczeniu. Zaznaczone strefy wypoczynkowej można podkreślić na skutek opuszczenia poziomu posadzki czy otwarcie przestrzeni salonu do góry. Wnętrza wyższe są wówczas strefą centralną, która przyciąga uwagę. Podobnie jest w przypadku wyniesienia posadzki. Z kolei przestrzenie znajdujące się w zagłębieniach czy pod obniżonym stropem są kameralne i bardziej przytulne.

Słupy, nadproża czy podciągi

Elementy konstrukcyjne, których bardzo często nie można wyeliminować, okazywać mogą się pomocne w kształtowaniu wnętrza. To one bowiem wyznaczają naturalne podziały przestrzeni an strefy. Warto na nie zwrócić uwagę, aby nie działać przeciw aktualnym podziałom. Nie ma się tez co zniechęcać nawet jeśli  dany element konstrukcyjny znajduje się w samym centrum przestrzeni dziennej i nie można go zamaskować czy się go pozbyć. Z podciągów i słupów we wnętrzach loftowych, a także przypór przy drewnianych konstrukcjach na poddaszach można na przykład uczynić centralny element wystroju. Organizuje on wówczas całą przestrzeń i nadaje jej charakteru

Zamiast ścian meble

Zestaw kanap czy fotelu ułożonych w czworobok pomaga w wyraźnemu zaznaczeniu granic strefy wypoczynkowej. Jednak jeśli meble tego typu zostaną rozmieszczone w sposób nieregularny sprawią, że granice będą o wiele mniej widoczne. Postawienie z kolei mebli skrzyniowych (kredensów czy witryn) daleko od ścian zaznacza i to bardzo wyraźnie podziały wnętrza. Podobny efekt można uzyskać za sprawą zróżnicowania formy mebli czy ich stylu. Na przykład kącik do muzykowania czy wnęka ze stolikiem do gry może być urządzona w całkowicie innym stylu niż reszta pokoju dziennego. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie muszą jednak zwrócić uwagę aby kontrakty te były dobrze widoczne.

Strefy w innych kolorach

Zastosowane w danym pomieszczeniu kolory wpływają na nastrój, jaki w nim panuje. Można je również wykorzystać do wyraźnego zaznaczenia granic w poszczególnych strefach. Różne pomieszczenia mogą mieć ściany pomalowane na inne kolory. Poza tym jeśli kolorystyka będzie utrzymywana nie tylko na ścianach, ale i meblach czy innych elementach wyposażenia, to można ujednolicić wygląd wnętrza i osiągnąć efekt harmonii nawet w przypadku bardzo odmiennych form stylistycznych. Z kolei poprzez zastosowanie różnych i kontrastowych barw w przypadku form o jednakowym kształcie czy elementów wyposażenia poszczególnych stref uzyskać można wygląd wnętrza o charakterze wyraźnie podzielonym i dynamicznym.

A może przepierzenia?

Osoby, które są odważne i nie boją się eksperymentować mogą śmiało nawiązywać do dawnych i zapomnianych już obecnie elementów wystroju wnętrz. Do nich należą m.in. ekrany czy parawany. Takie mobilne przegrody mogą pomóc w kształtowaniu podziałów wnętrza w zależności od aktualnych potrzeb. Na co dzień dzielą one większe pomieszczenie na mniejsze czy kameralne strefy. Z kolei w przypadku większych imprez czy spotkań rodzinnych można je w łatwy i szybki sposób przestawić czy schować. Wówczas powstanie jedna, większa przestrzeń.